Kérjük, segítsd a Cargonomiát és a Nyitott Kert alapítványt adód 1%-ának felajánlásával!
E két szervezet együttműködése a fenntartható közösségi átalakulás, a vidék és a város szorosabb összekapcsolása érdekében jött létre, hogy választ adjunk napjaink társadalmi, környezetvédelmi és gazdasági kihívásaira.
A Cargonomia egy nyitott közösségi műhely, amely a fenntartható logisztikai megoldásokat és az egészséges élelmiszerek elterjesztését segíti Budapesten, míg a Nyitott Kertek Alapítvány a fenntartható mezőgazdálkodás és a rövidebb, átláthatóbb élelmiszerláncok megismertetését tűzte ki céljául.
2021 igazán termékeny év volt a Cargonomia és partnereink számára, a világjárvány közösségi életre és konvivialitásra gyakorolt hatásai ellenére is:
-
- Hozzájutottunk egy telekhez és a rajta álló hagyományos építésű vályogházhoz, melyből terveink szerint közösségi biokertészeti oktatási központot hozunk létre Zsámbokon.
- A meglévő közösségi teherkerékpár flottánk bővítésére beszereztünk egy új bringát, emellett számos olyan részvételen alapuló ismeretterjesztő programot szerveztünk, melyek során a teherbiciklik használatát népszerűsítettük, főként családoknak
- Eddigi együttműködéseinket megerősítettük és újakat is létrehoztunk régi-új partnereinkkel (közös munkatér a Valyo-val, zöldségdoboz átvevőpont a Gólyában és egyedülálló logisztikai kollaboráció a Gólya Futárral)
- Számtalan műhelymunkát, rendezvényt szerveztünk főként gyermekek és a fiatalabb korosztály számára, melyek során többek között a Nemnövekedésről, fenntartható mezőgazdálkodásról és logisztikáról, valamint az igazságos közösségi átmenetről társalogtunk
A fentiek mellett a Cargonomia csapat tagjai tudományos cikkeket és kutatásokat publikáltak, podcast-ekben szerepeltek és könyvet adtak ki:
- Könyv (angol nyelven): Food for Degrowth, Routledge, melynek szerkesztője barátunk, Anitra Nelson. A könyv egyik fejezetének Logan Strenchock a szerzője és további magyar partnerek is szerepelnek benne (ESSRG – Environmental Social Science Research Group).
- Az Exploring Degrowth (Pluto Press, 2020) című könyvét követően Vincent Liegey-nek új könyve jelent meg franciául: Décroissance, Fake or Not, Tana Editions. A magyar nyelvű könyvszemle Bajmóczy Zoltán jóvoltából itt érhető el: https://tet.rkk.hu/index.php/TeT/article/view/3340/5320.
- What do we produce, and why? angol nyelvű cikk a Le Monde Diplomatique-ban, magyar fordítása itt olvasható -> https://greenfo.hu/hir/kinek-a-boseg-kinek-az-egyszeruseg-hogy-ne-feljunk-tobbe-a-nemnovekedestol/
- Cloughjordan Ökofalu & Cargonomia AN M2M SOLIDARITY PROJECT | Fotós beszámoló
- Podcast (angol nyelven): Economics for Rebels: Practicing decommodification with Logan Strenchock
Gyakornoki programunk keretében elkészült a 10 éves utazásunkat bemutató idővonal, valamint a partnereinkkel készített interjúsorozat, mely a Nemnövekedést elméleti és gyakorlati oldaláról is körüljárja.
Természetesen 2022-ben is szeretettel várjuk a tevékenységeink iránt érdeklődő önkénteseket, gyakornokokat. További részletek itt.
2022-nek az alábbi izgalmas tervekkel vágunk neki:
- Együttműködés a Lumen Kávézóval, mely a heti zöldségdoboz kiszállítás új központjaként fog működni február 24-től.
- A megfelelő technológia és a hagyományos, népi építészet elvei mentén megkezdjük a több, mint 100 éves vályogházunk felújítását Zsámbokon. Ezen erőfeszítéseinkben nagy segítségünkre lesz a Nagyapám Háza szervezet által nyújtott támogatás, melynek keretében részvételi tábort szervezhetünk önkénteseknek a nyár folyamán. További részletek hamarosan!
- Cyclonomiás barátaink idén megrendezik a Cyclocamp-et, melyről nemsokára további információkat osztanak meg.
- Tavasszal regionális Nemnövekedés konferenciát szervezünk a Közép-európai Egyetemen és Zsámbokon. A fő témakör az élelmiszerellátás lesz.
A fentiek mellett továbbra is azon fáradozunk, hogy az ökológiai gazdálkodás gyakorlatával, valamint a kerékpárjavítással- és használattal kapcsolatos ismereteket terjesszük iskolákban tartott műhelymunkák során, városi kertészeti projektekben és közösségi terekben Budapesten és vidéken is. További célként a közösségi teherkerékpár és utánfutó megosztó rendszerünk fejlesztését is kitűztük.
A városi környezetben zajló tevékenységeink mellett továbbra is hozzájárulunk nyílt oktatási rendezvények szervezéséhez a Zsámboki Biokertben, miközben azon munkálkodunk, hogy előrevigyük a közösségi tűzifa és agrárerdészeti projektünket (a PAD Környezeti Igazságosságért Alapítvánnyal együttműködve), mely több, mint 1000 facsemete ültetését segítette elő a kertben.
Kérdés esetén bátran keressetek minket, csatlakozzatok tevékenységeinkhez!
Maradjatok velünk, vigyázzatok magatokra, hamarosan találkozunk!
Kérjük, támogasd tevékenységünket!